مراقبت های بعد از جراحی شکم

نکات و مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم : در جراحی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی ، شلی و افتادگی جدار شکم که به دلایل مختلف رخ می دهد اصلاح شده و از هم باز شدگی عضلات ترمیم می گردد و در صورت نیاز ناف در محل جدید خود قرار می گیرد.

جراحی شکم نیز مانند سایر اعمال جراحی ، جهت حصول نتایج موفقیت آمیز هر چه بیشتر و کوتاه تر شدن دوره نقاهت نیاز به رعایت دستورات مراقبتی دارد.

در صورت رعایت صحیح مراقبت های بعد از جراحی شکم ، دوران نقاهت جراحی به سهولت سپری شده و فرآیند بهبودی و ترمیم زخم های ناشی از عمل نیز تسریع می گردد.

با توجه به نقش موثری که مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی در کسب نتایج ایده آل و پیشگیری از ریسک بروز عوارض عمل داراست ، تصمیم داریم در مقاله حاضر به شرح برخی از مهم ترین دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی شکم بپردازیم.

دوران نقاهت بعد از جراحی شکم :

  • احساس درد مراقبت های بعد از جراحی شکمدر ناحیه جراحی شده در روزهای ابتدایی پس از عمل طبیعی است و به مرور فروکش نموده و مرتفع می گردد.

این درد غالبا خفیف و جزئی خواهد بود و در صورت نیاز و با تجویز جراح پلاستیک می توانید از داروهای مسکن به منظور تسکین درد استفاده نمایید.

  • پس از جراحی شکم ، معمولا افراد کبودی مختصری در موضع جراحی مشاهده خواهند نمود که در عرض یکی دو هفته اول برطرف خواهد شد.
  • معمولا بدنبال ابدومینوپلاستی برای جلوگیری از تجمع مایعات در زیر پوست شکم ، درن تعبیه می گردد که باید مراقب بود کشیده نشده و زودتر از موعد مقرر بصورت نا خواسته خارج نگردد.
  • جهت کمک به تسریع فرآیند کاهش تورم و جلو‌گیری از تجمع مایع ( اصطلاحا سروما ) استفاده از گن مناسب شکم در هفته های بعد از عمل جراحی توصیه اکید می گردد.
  • استعمال سیگار و دخانیات سبب تاخیر روند بهبودی می شوند ، بنابراین افراد می بایست از چندین هفته قبل و نیز بعد از عمل جراحی شکم از مصرف دخانیات اجتناب نمایند.

خوابیدن بعد از جراحی شکم :

پس از عمل ابدومینوپلاستی افراد باید تا مدت زمانی که پزشک مشخص نموده از خوابیدن به روی شکم خودداری نمایند و از فعالیت های ورزشی پر حرکت جدا خودداری کنند.

همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد بعد از جراحی شکم نباید استراحت مطلق داشته باشند و شروع حرکت پاها را پس از به هوش آمدن و پایین آمدن از تخت در شب بعد از عمل و همچنین پیاده روی آهسته را در روز پس از عمل جراحی شروع کنند تا به این ترتیب مانع لخته شدن خون در پاها شوند.

تغذیه بعد از جراحی شکم  :

مصرف برخی مواد غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات تازه و مواد پروتیینی می تواند در روند ترمیم زخم های جراحی تاثیر مثبت گذاشته و فرآیند بهبودی را سرعت بخشند ، لذا مصرف این خوراکی ها در برنامه غذایی کاملا توصیه می گردد.

برگشتن به استیل سالم زندگی که ورزش و تغذیه متعادل از عناصر مهم آن است ، جهت ماندگاری هر چه بیشتر نتایج عمل جراحی همواره می بایست مد نظر باشد.

پاسخ

هشت − چهار =

Call Now Buttonتماس با ما